4 POWODY DLA KTÓRYCH WARTO ODWIEDZIĆ KATAR

Myśląc o regionie Bliskiego Wschodu przeważnie przychodzą nam na myśl takie kraje jak Irak, Iran lub Arabia Saudyjska. Często zapominamy, że w rejonie znajdują się także mniejsze państwa, które traktowane są zbiorczo i nazywane krajami Zatoki Perskiej. Jednym z takich krajów jest Państwo Kataru- mały i całkowicie niepozorny, za to mający wiele do zaoferowania, kraj. Przeczytajcie dlaczego warto poznać ten kraj bliżej.
 

1.Kultura Bliskiego Wschodu

Katar jest bardzo ważnym rejonem gospodarczym, gdzie koncentruje się znaczna część światowego wydobycia ropy naftowej przez co społeczeństwo katarskie jest najbogatszym społeczeństwem świata. Ponadto krzyżują się tu ważne linie komunikacji lotniczej, które ułatwiły przenikanie się kultury Wschodu i Zachodu i przyczyniły się do powstania swoistej mozaiki kultur i narodowości. Dominującą kulturą niezmienne pozostaje kultura Bliskiego Wschodu, która oparta jest na islamie, religii będącej religią życia publicznego, bez podziału na sferę religijną i świecką.

2. Architektura

W odróżnieniu od kosmopolitycznego, nowoczesnego Dubaju, Katar dostrzega piękno nie tylko w nowoczesnych architektonicznych formach lecz łączy je z elementami sztuki muzułmańskiej.
Jedynym elementem limitującym największych światowych architeków, ściągniętych do Kataru, była ich wyobraźnia. Geniusze współczesnej architektury, tacy jak: I.M. Pei, Arata Isozaki, Santiago Calatrava, korzystając z braku ograniczeń finansowych, pozostawili po sobie wspaniałe futurystyczne budynki przeplatające się z katarskim dziedzictwem kulturowym, tworząc jednocześnie jedną z najciekawszych panoram miast na świecie.

3. Polityka

Pomimo małej powierzchni kraju, Katar jest niezwykle wpływowym krajem.
Wciśnięty między dwóch potężnych sąsiadów- Iran i Arabię Saudyjską, Katar w poszukiwaniu strategii bezpieczeństwa, stał się najbardziej proamerykańskim państwem Zatoki Perskiej. Tu tu utworzono w 2003 roku bazę inwazji na Irak, która do dnia dzisiejszego jest największą tego typu bazą w regionie.
Znaczącym elementem dla katarskiej pozycji międzynarodowej było utworzenie najbardziej niepokornej stacji telewizyjnej- Al Jaziry. To właśnie z Dohy, stolicy Kataru, relacjonuje się najbardziej kontrowersyjne programy, które już niejednokrotnie zmieniały bieżącą sytuację polityczną na świecie.
Paradoksalnie Katarczycy utrzymują bardzo dobre stosunki (jak na świat arabski) z Izraelem. Oficjalnie oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. W praktyce nie brakuje jednak licznych przykładów dobitnie pokazujących , że Katar wyróżnia się na tle innych krajów arabskich swym stosunkiem do Izraela.

 4. Sztuka

Muzeum Sztuki Islamskiej jest największym tego typu muzeum na świecie. Zgromadzone przedmioty mają za zadanie odzwierciedlać życie, zawiłość i różnorodność sztuki świata muzułmańskiego. Zwolenników sztuki współczesnej napewno zadowoli wiele dostępnych muzeów i galerii m.in. Qatar Museums Gallery ALRIWAQ czy Mathaf: Arab Museum of Modern Art. Na zmienianych sezonowo wystawach można podziwiać wystawy jednych z największych artystów sztuki współczesnej m.in. Damiena Hirsta. Zwiedzając stolicę Kataru niemalże na każdym kroku napotykamy się na przejawy nowoczesnej sztuki.
 

Chętnie dowiem się jaki aspekt przekonałby was najbardziej do opuszczenia lotniska..i wyjścia na miasto;) A może już tu byliście i macie w tej sferze własne doświadczenia? Jestem ciekawa jakie wrażenie wywarł na was ten kraj...


Podziel się opinią...