FAQ czyli co warto wiedzieć o Katarze

Wiza do Kataru

Od czerwca zeszłego roku wizę do Kataru otrzymujemy na lotnisku i jest ona bezpłatna.

Czas

Katar znajduje się w +3UTC co oznacza, że różnica między Polską a Katarem wynosi:
+1 godzinę w okresie letnim,
+2 godziny w okresie zimowym.

Klimat

Katar należy do najbardziej gorących państw na świecie gdyż jest położony w strefie klimatu zwrotnikowego o wybitnie suchej odmianie. Charakterystyczną cechą klimatu są wysokie temperatury i niskie opady. Maksimum opadowe przypada na okres od grudnia do lutego i ma postać krótkich gwałtownych ulew charakterystycznych dla klimatu pustyń. W okresie wiosenno-letnim opady praktycznie nie występują. 
Fakt istnienia akwenu Zatoki Perskiej przejawia się nieznacznie tylko w temperaturach. Oznacza to tylko to, że w Katarze nie występują tak gwałtowne spadki temperatur nocą, jak to zwykle dzieje się na pustyniach. Mimo to klimat ma cechy kontynentalne. Zimy są stosunkowo chłodne, gdzie średnia temperatura wynosi około 17 °C, przy czym w nocy obniża się do około 0 °C. Miesiące letnie są bardzo gorące. średnia temperatura osiąga 40°, osiągając niekiedy 50 °C. Cechą klimatu Kataru jest niska względna wilgotność powietrza, oraz występujące wiosna burze piaskowe.

 Waluta

Katarski rial w stosunku do 1 PLN wynosi 0,913.
Aktualne kursy waluty można sprawdzić TUTAJ.
W większości miejsc (restauracje) można płacić kartą kredytową lub debetową.Za pamiątki na bazarze, taksówki należy płacić gotówką, katarskimi rialami. Najlepiej wymienić dolary, gdyż jest to prawie niezmienny kurs. Kurs waluty na lotnisku nie różni się od tego dostępnego na mieście. 

Czy Katar jest bezpieczny

Katar zajmuje drugie na świecie miejsce, po Singapurze, pod względem bezpieczeństwa. Jest naprawdę bardzo, BARDZO bezpiecznie.

Jak się ubrać

W Katarze, tak jak w pozostałych krajach Zatoki Perskiej, obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Normy obyczajowe liberalizują się powoli, jednak należy zdawać sobie sprawę z odmienności kulturowej. Warto jest zachować powściągliwość w zachowaniu i unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Poza specjalnymi miejscami jak np. baseny hotelowe, niewskazane są głębokie dekolty, bluzki na cienkich ramiączkach, spódnice mini, szorty. Zasada ta dotyczy głównie kobiet.  Najlepiej by kobiecy strój zakrywał kolana oraz ramiona. Świetnie sprawdza się zarzucona na ramiona chustka lub szal. Mężczyzn, nie obowiązują żadne zasady;)
Mimo, że Katar słynie z upałów, należy wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Zalecam również zabranie czegoś do okrycia, gdyż klimatyzacja w muzeach oraz centrach handlowych bywa czasami bezlitosna.

Źródło zdjęcia Pixabay

Źródło zdjęcia Pixabay

Jak nie zostać kryminalistą

System prawny zbudowany jest w oparciu o część świecką, która odnosi się m.in. do prawa gospodarczego, cywilnego i kryminalnego oraz o szariat, który stosowany jest np. w odniesieniu do prawa rodzinnego. Prawo cywilne w Państwie Kataru oparte jest o model prawa egipskiego oraz liczne odniesienia do systemu prawa francuskiego. System sądowniczy składa się z sądów okręgowych, sądów apelacyjnych, sądu kasacyjnego i Najwyższego Trybunału Konstytucyjnego. Wwożenie do kraju alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów pornograficznych, jest zabronione.
Zabronione jest również bycie nietrzeźwym w miejscach publicznych.  Wakacyjne nastroje oraz nielimitowany alkohol na pokładzie samolotu, sprzyjają dobremu nastrojowi. Jeśli jednak zamierzamy opuścić lotnisko i zwiedzić miasto, należy ograniczyć spożywanie napojów wyskokowych.
W Katarze zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich. Może się zdarzyć, że meldując się w hotelu para, nosząca inne nazwiska będzie zmuszona do okazania dowodu zawarcia małżeństwa. Warto w takim wypadku mieć ze sobą kopię certyfikatu małżeństwa.
Należy pamiętać aby nie fotografować lokalnych mieszkańców bez uzyskania ich pozwolenia. Należy również respektować zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz budynków rządowych.
Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci dlatego NARKOTYKOM MÓWIMY STANOWCZO NIE! 

Ramadan czyli raz do roku święty miesiąc

W tym roku święty miesiąc Ramadan przypadnie prawdopodobnie w okresie od około  27 maja do 24 czerwca.
W okresie Ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów, żucie gumy oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.  Zakaz ten dotyczy także nie-muzułmanów lecz ich obowiązuje jedynie w miejscach publicznych. Nie możemy zatem ostentacyjnie jeść i pić na widoku.

Źródło zdjęcia Pixabay

Źródło zdjęcia Pixabay

Transport publiczny

W przeciwieństwie do doskonale skomunikowanego Dubaju, w Katarze transport publiczny prawie nie istnieje. Mimo, że nie stronię w podróży od autobusów to mieszkając tu pięć lat, nigdy nie miałam okazji skorzystać z  transportu publicznego. Nie, żebym nie próbowała...jednak  kilkukrotne, godzinne czekanie w 30 stopniowym upale na autobus widmo, stanowczo zniechęciło mnie do kolejnych prób. 

Jeśli nie autobus, to co?

Jeśli więc odpada transport publiczny, pozostają jedynie taksówki.
W Katarze funkcjonuję taksówkowy monopol zdominowany przez korporację o nazwie Karwa.
Dobrze oznaczone taksówki, mają niebieskawo-seledynowy kolor. 
Stan licznika taksówki złapanej na mieście zaczyna się od 4QR.
Stan licznika taksówki lotniskowej zaczyna się od 25QR.
Jest to ta sama korporacja więc cena nie ulega negocjacji.
Minimum opłaty w taksówce to 10 QR plus 6 QR jeśli taksówka była zamawiana telefonicznie.
Złapanie taksówki w godzinach szczytu może być bardzo trudne gdyż kierowcy bardzo często nie chcą wówczas przyjmować zleceń. Nie należy do rzadkości sytuacja, gdzie  kierowca zawyża stawkę kilkukrotnie i  licząc na naszą desperację wykonuje kurs jedynie po swoich, wymyślonych stawkach. 

Czy zwiedzanie w nocy ma sens

Niektóre atrakcje mają sens jedynie po zmroku. Zwiedzanie nocą zdecydowanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szczególnie jeśli czas zwiedzania przypada w okresie Ramadanu. Co prawda w nocy niedostępne są muzea lecz przyznajmy się, nie każdy jest ich fanem. Może więc warto dać się porwać magii Dohy i nie spać razem z miastem?


DODAJ KOMENTARZ: